T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Fethiye Müftülüğü

15.12.2020

İNGİLİZ GENÇ SAM MÜSLÜMAN OLARAK SAMİ OLDU

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşı Sam Alexsander Mcintosh Tucker, Fethiye Müftülüğünde düzenlenen törende Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaşayan İngiliz vatandaşı Sam Alexsander Mcintosh, İslamiyet'i seçerek Müslüman oldu. 15 yıldır Fethiye'de yaşayan 32 yaşındaki Mcintosh, "Sami" ismini alırken, Müslüman arkadaşlarından gördüğü ilgi ve hoşgörü ile ezandan etkilendiğini söyledi.

15 Yıldır Fethiye'de yaşayan İç Mimar Sam Alexsander Mcintosh Tucker, Müslüman arkadaşlarının yaşantısını örnek alarak İslamiyet'i araştırdı. Mcintosh, bunun üzerine Fethiye Müftülüğüne başvurarak İslamiyet'i seçmek istediğini söyledi. İlçe Müftüsü Kamil Oktay nezaretinde düzenlenen ihtida töreninde, kelime-i şehadet getiren Mcintosh, Müslüman olup "Sami" ismini aldı. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, İngiliz Sam'e ihtida belgesi ile Kur'an-ı Kerim ve çeşitli dini kitaplar hediye etti.

İSMİNİ SAMİ OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Bugün mutlu bir gündeyiz. İnsanlıkta kardeşimiz olan Sam kardeşimiz bugün ismini ‘Sami' olarak değiştirdi ve din kardeşimiz oldu. Kendisi İslam ile ilgili sadece arkadaşlarından bilgi edinmiş. Dolayısıyla bu konuyla alakalı araştırmalar yapmış. Elhamdülillah şahitlerimizin huzurunda kelime-i şehadet getirdi. Şehadet kelimesini getirerek Müslüman oldu. Rabbim inşallah hem ona, hem de bize son nefesimize kadar Müslüman olarak yaşamayı nasip eylesin. Kendisini tebrik ediyoruz. Şunu ifade etmek lazım; İnsanlar daha çok konuşmak, vaaz etmek alakalı değil, dinimizi güzel yaşadığımızda yeteri kadar tebliği anlatmış oluyoruz. Yani güzellikleri yaşadığımızda insanlar bize daha çok yaklaşıyor”