28.10.2021

Kadına şiddet 4.ulusal eylem planı tanıtım toplantısı yapıldı

Muğla İl Müftülüğü personeline Aile sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Siddet önleme ve izleme merkezi müdürlüğü Sosyologları tarafından Kadına şiddet 4.ulusal eylem planı tanıtım toplantısı yapıldı.

Tanıtım toplantısına Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı,İl Müftü Yardımcıları Sema Özbakış,Adnan Uğur ,daire amirleri ve personel katıldı.

Sosyolog Meltem Göksal ve Sosyolog Duygu Kara’nın katıldığı programda bir açış konuşması yapan Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı ,sadece kadın değil,İslam’ın tüm canlı ve cansız varlıklara şiddeti yasakladığını ifade etti.Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemin Şeyh’ül İslamı  Ebussuud efendiden sarayın bahçesini istila eden karıncaların öldürülmesine dair fetva istemesi üzerine,Ebussuud efendinin böyle bir durumda Karıncanın kıyamet günü padişahtan hakkını alacağını ifade ettiği beyiti okuyan Yaşar Çapçı karıncayı dahi incitmemek gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Sosyolog Meltem Göksal sunumunu gerçekleştirerek son yıllarda artan şiddeti önleme merkezleri aracılığıyla Aile ve sosyal politikalar bakanlığının almış olduğu önlemlerden bahsetti. Artık sadece şiddete uğrayan değil,şiddeti yapanla da iletişim kurulduğunu aktaran Göksal ,sadece tek taraflı bir mücadelenin yeterli olmadığını belirtti.

Bu konuda her vatandaşın bilinçlenmesi gerektiğini belirten ,Göksal diyanete manevi desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Sosyolog Duygu Kara da Muğla’da son bir yılda sekizbine yakın vaka oluştuğu ve halkın şiddeti önlemede bilinçli davrandığının altını çizdi. Asıl önemli olanın şiddet oluşmadan önlemek olduğunu belirten Kara,bu konuda da önemli mesafeler kateldiğini belirtti.

Karşılıklı soru cevap şeklinde program son buldu.